SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
V 16. století se začal volit král a vymření královského rodu se negativně podepsalo na celkové situaci Litvy. Byla potlačena litevština a úředním jazykem se stala polština. V 18. Století byly všechny státy vyčerpány Livonskými válkami a oslabená Litva byla násilně připojena k Rusku. Nastoupila tvrdá rusifikace, byl vydán zákaz publikovat knihy v litevštině, což vedlo až k národnímu povstání v 1863. Jako odpověď přišly ještě horší represe a mnoho Litevců muselo emigrovat. Ovšem i tak litevština přežila a v roce 1883 se už začaly vydávat první noviny v litevštině.
Za první světové války nastaly těžké boje mezi Polskem, Litvou a bolševiky a to způsobilo ve výsledku rozpad Německa. Polsko anektovalo Vilnius i s okolím a hlavním městem Litvy se stal Kaunas. Po válce se Litvě dařilo velice dobře. Za druhé světové války Litvu okupovali sovětská i německá vojska. Gestapo povraždilo více jak 200 000 židů. Pozdější nástup Rudé armády a připojení k SSSR znamenal deportaci mnoho tisíc Litevců do ruských gulagů. Následovaly jen další represe a sovětizace.
Od roku 1988 se lidé začínají bouřit. Za největší akci se dá považovat „lidský řetěz“ z více než dvou milionů lidí mezi Vilniusem a Tallinnem. Ještě tentýž rok a to 11. 3. 1990 litevská komunistická strana vyhlásila nezávislost na SSSR, prohlásila se za samostatný stát s hlavním městem Vilnius. Avšak i poté jí provázely problémy s uznáním její samostatnosti ze strany Ruska.
V roce 2004 vstoupila Litva do NATO a dne 1. 5. 2004 spolu s dalšími 9 státy i do Evropské unie.