Základní informace o Litvě

Litva je jedním ze tří států, kterým se přezdívá Pobaltské. Z těchto tří států (Lotyšsko a Estonsko) je Litva nejlidnatější se zhruba třemi a půl miliony obyvateli a je nejvíce situována ke střední Evropě. Jejími sousedy jsou Lotyšsko, Bělorusko, Polsko a Rusko – územně odloučená oblast Kaliningrad. A samozřejmě ze severu je omývané Baltským mořem. Litva patří do mírného pásma na přechodu oceánského a kontinentálního podnebí.

Litva

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Jak již napovídá samotný překlad Lietuvos Respublikas (lietus = déšť → Lietuvos Respublika), v Litvě jsou velmi výrazné a časté srážky, ročně dosahují okolo 800 mm. Teploty v zimě klesají až k – 30°, v létě stoupají až k + 30°. Území je rovinaté, nadmořské výšky nedosahují ani 300 m. n. m. Litva je chudá co se týče přírodních zdrojů, výjimkou je jen jantar, ze kterého se vyrábí originální šperky a spolu se lnem se stal jak národním symbolem, tak i turistickým fasciklem.

Jako bývalý socialistický stát překvapí svou rozvinutostí a moderností, ovšem nesmí se očekávat luxus západní Evropy. Hlavní město Vilnius je skvostem tohoto státu, což dokazuje i fakt, že je zapsán do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO (do seznamu je též zasána Kurská kosa a Kernavé). Dnes je Litva součástí EU i NATO, což skýtá mnohé výhody pro turisty.

Dalšími významnými městy jsou Kaunas, Klaipéda, Šiauliai, Panevéžys. Energetika státu byla silně ovlivněna jadernou elektrárnou Ignalina na východě, která ovšem musela být odstavena v roce 2009 kvůli nevyhovujícím standardům EU. Dnes je turistickou atrakcí. Dále na východ se nachází tisíce jezer, které jsou domovem mnoha chráněných zvířat a rostlin. Malé vesničky krášlí typicky žlutě natřené dřevěné domy s upravenými zahrádkami a všude se pasoucím skotem.

Mapa země