DánskoDánsko

Základní informace o Dánsku

Dánské království je zemí nížin a ostrovů na severu Evropy. Je to stát obklopený Severním a Baltským mořem odkud pochází světoznámá stavebnice Lego a známý pohádkář Hans Christian Andersen. Země Vikingů čeká na vaši návštěvu. Dánsko se řadí svou rozlohou 43 094 km² a počtem obyvatel 5,5 milionu mezi menší evropské státy. Paradoxně tomuto subtilnímu státu náleží největší ostrov světa Grónsko, jež svou rozlohou je větší než například Mexiko.

Dánsko je vyspělý průmyslový stát, jehož střediskem je Kodaň (København). Dánské království má jedno z nejvíce vyvinutých zemědělství na světě, kde převládá zejména živočišná výroba (skot, prasata a drůbež). Ze dna severního moře se těží ropa a zemní plyn. Energii taktéž dodávají do sítě rozsáhlá pole větrných elektráren. Dánsko má významné odvětví rybolovu a velké obchodní loďstvo. Zpracovatelské odvětví se zaměřuje na potraviny, chemické látky, stroje, kovové výrobky, elektronická a dopravní zařízení.

Dánsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Zemi tvoří zejména plochý Jutský poloostrov a přes 400 pojmenovaných ostrovů, které jen některé jsou trvale obydlené. Největšími ostrovy jsou Fyn a Sjaelland (česky Mořská země), který má přes 7 000 km². Je to stát, který byl v minulosti opracován mocným pevninským ledovcem a tak zde není bod vyšší než 200 m n. m. s průměrnou výškou pouhých 30 metrů. Podnebí je zde oceánské s podzimními dešti, chladným létem a mírnou zimou. Západní pobřeží Jutského poloostrova je větrnější a deštivější pokryté vřesovišti a rašelinou. Průměrná teplota v červnu se pohybuje kolem 17 °C (v ČR je to 19 °C).

V hlavním městě žije 60 % obyvatel celého státu, kteří jsou z drtivé většiny evangelickými luterány (členové státní církve). Dánsko je členem OSN, EU, NATO a OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Mezi známé osobnosti pocházející z tohoto státu patří atomový fyzik Niels Bohr oceněný Nobelovou cenou, známý astronom Tycho de Brahe a kontroverzní režisér Lars von Trier (filmy Antichrist, Dogville a další). Pravděpodobně nejznámější dánskou postavou je ale pohádkář a spisovatel Hans Christian Andersen a jeho Malá mořská víla.

Mapa země