Moldavsko - KišiněvMoldavsko

Národní balet a opera (Moldavsko - Kišiněv)

Moldavský národní balet a národní opera leží na hlavní třídě v centru Kišiněva. Dvě společnosti, dva subjekty, spojené v jedno, zanechají na hlavní kišiněvské třídě Bulváru Stefana Velkého, velmi silný dojem na každého návštěvníka. Kišiněvský balet s operou jsou spojeny v jedné budově a obě dvě divadla jsou na velmi vysoké úrovni. Divadlo bylo postaveno během sovětské éry a překvapivě nebylo v této době vybaveno zařízením a příslušenstvím, které by odpovídalo tomu, co v budově bude presentováno – tedy opeře a divadlu. Chybělo tedy i základní vybavení.

Národní balet a opera

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Profesionální balet v Kišiněvě začal existovat v roce 1957, poté, co se moldavští tanečníci vrátili z tréninku v Leningradě. Prvním samostatným počinem byl balet s názvem Svítání od moldavského skladatele Vasila Zagorského, následovala další díla. V prvních letech se hrál klasický balet místního repertoáru, například Giselle, Spící kráska a další. Nechyběly však ani kusy od Šostakoviče a dalších významných autorů.

Po pádu komunistického režimu měly scény jako jedny z mála v zemích bývalého sovětského bloku vlastní balet, operu, orchestr s vlastními sólisty i sborem. Obě společnosti se spojily dohromady a vytvořily tak přední linii a vyhlášené popředí Východního evropského baletu a opery. Moldavský národní balet uspořádal v roce 2005 turné po Španělsku a v roce 2007 odehrál představení To nejlepší z Čajkovského ve Španělsku a severním Německu.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Kišiněva i ubytování v Kišiněvu.