KubaKuba

Základní informace o Kubě

Kuba je největším ostrovním státem souostroví Velkých Antill v Karibském moři a je tvořen cca 4 000 ostrovů a malých ostrůvků. Hlavní ostrov s délkou 1200 km je 15. největším ostrovem na světě. Mezi jeho nejznámější a nejvyhledávanější ostrovy patří Cayo Coco na severním pobřeží, Cayo Largo, nejvýchodnější ostrov a ostrov Cayo Santa Maria ležící u severního pobřeží. Ostrovní stát Kuba je od pobřeží Spojených států amerických, Floridy, vzdálen cca 50 km, od Mexika je oddělen Mexických zálivem. Jihovýchodním směrem od Kuby leží ostrov Hispaniola, na kterém naleznete dva státy a to Dominikánskou republiku a Republiku Haiti. Jihozápadním směrem od Kuby se rozkládá Jamajka a severovýchodním směrem Bahamy.

Kuba

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Hlavním městem Kuby je Havana, ležící na břehu Floridského průlivu, která je často označována jako „Paříž Karibiku“. Úředním jazykem je španělština, která je však v podání obyvatel velmi rytmická, s karibským přízvukem. Před Kryštofem Kolumbem obývaly území Kuby indiánské národy Sibonejů, Tainů a Karibů. Od roku 1511 se stalo toto území španělskou kolonií a bylo zde zavedeno otroctví. Po Španělsko-americké válce od roku 1898 patřila Kuba pod správu USA. Roku 1902 vznikl samostatný stát Kuba, USA zůstala v pronájmu pouze základna Guantanamo. Od roku 1959 po skončení kubánské revoluce, je Kuba státním zřízením socialistická republika s vládou jedné strany založené na idejích komunismu. Na kolonizaci Kuby se podíleli především Španělé, ale také Francouzi, Čínští Kuliové, Arabové, Židé, Japonci, Američané a Švédové. Dnešní pestré složení obyvatel, převážně mulatů, je výsledkem míšení bělošských, indiánských a černošských etnických skupin.

Povrch hlavního ostrova ostrovního státu Kuba zaujímají většinou nížiny a savany, pouze střed a západ, kde naleznete oblasti s krasovými útvary, je mírně zvlněn. Jsou pokryté nepříliš hustými lesy tvořenými kubánskými borovicemi a akáty. Nejvyšší hora ostrova Pico Turquino (1974 m), která je součástí pohoří Sierra Maestra, leží na jihovýchodě ostrova. V údolí Viňales, se stejným jménem jako vápencové hory, které jej obklopují, se na plantážích pěstuje tabák. Při pobřeží se hojně vyskytují palmové háje a mangrovníky. Poloostrov Zapata je tvořen bažinatými oblastmi s pralesním porostem tisíce let starým.

Kuba je proslulá pěstováním tabáku (Nicotiana Tabacum) a výrobou prvotřídních silných doutníků se zemitou, medovou a kávovou vůní (Premium Cigars). Každoročně se v tomto ostrovním státě ubalí cca 500 milionů doutníků. Pěstování tabáku je téměř výlučně rodinnou záležitostí. Rozlišuje se pět hlavních oblastí a to v okolí Piňar (Vuelta Abajo a Semi Vuelta), v okolí Havany (Reme Dios), v okolí Santiago de Cuba (Oriente) a v provincii Santa Clara (Vuelta Arriba). Je také proslulá svojí hudbou, rytmy a tanci, kdy dnešní podoba hudby je postavená na rychlých rytmech a exotických nástrojích jako např. nigerském bubnu batá, konžském bubnu conga či kubánské kytaře se třemi páry strun.

Celoroční podnebí ostrova ovlivňují větry, které se nazývají pasáty. Proto, i když se tento ostrovní stát nalézá v tropickém pásmu, pohybuje se teplota vzduchu okolo 25 stupňů. Teplota mořské vody téměř nikdy neklesá pod 24 stupňů. Deštivé období spadá do měsíců říjen, listopad a květen.

Počátkem 90. let minulého století otevřela Kuba své hranice zahraničním turistům, které do této země lákají dlouhé bílé pláže, ale také Havana, se svými desítky let starými americkými auty v ulicích, romantickými zákoutími s typickou kubánskou živou hudbou, která spolu s nejstarším městem na Kubě, městem Trinidad, patří na seznam památek UNESCO. Nejznámějším letoviskem je Varadero se svojí pláží dlouhou přes 20 km.

Nejvyhledávanějšími lokalitami jsou ostrovy Cayo Coco, korálový ostrov na severním pobřeží s překrásnými plážemi s bílým pískem; Cayo Largo, nejvýchodnější ostrov vhodný pro potápění a šnorchlování; ostrov Cayo Santa Maria ležící u severního pobřeží s bujnou tropickou vegetací, který je ideálním místem pro surfování, plavbu na katamaránech a šnorchlování podél korálových útesů.

Mapa země

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy na Kubu, letenky na Kubu i ubytování na Kubě.