Dominikánská republikaDominikánská republika

Základní informace o Dominikánské republice

Dominikánská republika je státem rozkládajícím se na 2/3 ostrova Hispaniola, v jeho východní části. Ostrov Hispaniola je součástí souostroví Velké Antily v Karibském moři. Jediným sousedem Dominikánské republiky na tomto ostrově je Republika Haiti, stát v západní části ostrova. Hranice mezi oběma státy je dlouhá 388 km. Jejím severozápadním sousedem odděleným Karibských mořem je Kuba, západním sousedem ostrova Hispaniola odděleným Karibským mořem je Jamajka, severním sousedem jsou Bahamy. K Dominikánské republice patří blízké ostrovy Saona (109 km²), La Catalina (10 km²) a La Catalinita (1 km²) a několik dalších rozlohou maličkých ostrůvků.

Dominikánská republika

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Hlavním městem Dominikánské republiky je Santo Domingo, které založil v 15. století bratr Kryštofa Kolumba - Bartoloměj. Úředním jazykem je španělština, místní obyvatelstvo hovoří s místním přízvukem, který se vyznačuje polykáním hlásek uprostřed slov. Před Kryštofem Kolumbem obýval území státu indiánské kmen Tainů a Arawaků. Roku 1492 toto území objevil Kryštof Kolumbus a jeho lidé zde začali násilím šířit španělštinu, křesťanství, španělskou kulturu a otroctví. Protože původní indiánské obyvatelstvo bylo vyvražděno, byli na práci na plantáže dováženi otroci z Afriky. V 17. století zemi částečně okupují Francouzi, Britové a Haiťané. V 19. století byla země jedenadvacet let pod nadvládou republiky Haiti. Dominikánská republika získala nezávislost až v roce 1844. V následných letech se stala cíleně opět na krátkou chvíli španělskou kolonií jako obrana před britskými pokusy zmocnit se této země. Ve 20. století byla země stejně jako sousední Republika Haiti obsazena Spojenými státy americkými. Obyvatelstvo se v dnešní době skládá převážně z kreolů, míšenců bělochů, černochů a původních indiánů. Převládá katolické náboženství, ale přežívá i woodoo dominicano, které je směsí afrických a evropských pohanských náboženství, baháismus, nalezneme zde i menšiny židů a protestantů.

Kriminalita v této zemi je vyšší než např. na Kubě, nedoporučuje se nechávat bez dozoru osobní věci na pláži či na sedačkách v autě. Dávejte si pozor na kapesní zloděje v místech s vyšší koncentrací lidí jako např. místní doprava, tržiště apod., nenoste drahé šperky či hodinky, zvýšenou pozornost věnujte fotoaparátům a videokamerám. Kreditní kartu nedávejte z ruky. Taxi si zajistěte přes dispečink hotelu. Za bezpečné nelze považovat chudinské čtvrti. V noci se pohybujte pouze v místech turisty běžně navštěvovaných.

Povrch území Dominikánské republiky vyplňují z většiny horská pásma, pahorkatiny, s tropickým porostem a vápencové homole tzv. mogoty. Nejvyšší horou je Pico Duarte (3 178 m), která je zároveň nejvyšší horou Karibiku, v jejím okolí naleznete dva národní parky Armando Bermúdez a José del Carmen Ramírez. Nejnižším bodem země je slaná proláklina Lago Enriquillo (-44 m). Rozlehlé údolí Cibao odděluje od sebe dva horské masivy a na východě přechází v tropický les.

Pobřeží dominují nížiny porostlé kokosovými a královskými palmami, laguny s magronovníky a písečné či kamenité pláže. Turistická letoviska jsou situována u písečných pláží, které jsou obecně považovány za nejlepší v zemi a jsou většinou situovány na východním pobřeží ostrova, např. Playa de Arena Gorda, Playa Bavaro se stovkami kokosových palem, Playa Ubero Alto, Playa Macao, Playa de el Cortecito, Playa Cabeza de Toro, Cabo Engano, Punta Cana a Juanillo.

Dominikánská republika je známá pěstováním kávy, tabáku, ručně vyráběnými doutníky a cigáry (leon Jimenes, Aurora, Habanera) a také polodrahokamem Larimar, který se těží v této zemi jako jediné na světě.

Podnebí v této zemi je tropické, pohybuje se na pobřeží mezi 28-31 stupni, s teplotou vody kolem 26 stupňů, v horských pásmech je teplota výrazně nižší. Vydatné dešťové srážky přinášejí pasáty vanoucí od Atlantiku, a to na severním pobřeží od října do května a na jižním pobřeží od května do října. Od června do listopadu se mohou v Karibiku vyskytnout hurikány.

Mapa země