Základní informace o San Marinu

San Marino je po Vatikánu a Monaku třetí nejmenší evropský stát. Leží na Apeninském poloostrově obklopen Italskou republikou. Stát se nachází na východní straně Apeninských hor. Jeho rozloha je pouhých 61, 2 km² a nežije zde více než 31, 5 tisíce obyvatel. San Marino je parlamentní republika, hlava státu a předseda vlády je zde však jedna funkce, kterou současně zastávají dva lidé.

San Marino

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Jako u každého „ministátu“, i u San Marina platí, že je atrakcí samo o sobě. Turisté si v drtivé většině případů ze země odnášejí zážitek v celku. Pokud se zde dá mluvit o městech, nejznámější a nejnavštěvovanější je určitě hlavní město San Marino. Jeho historické centrum ročně přitahuje statisíce turistů. Hlavní atrakcí ve městě je jeho radnice, v originále Palazzo Pubblico. Mnozí návštěvníci si nenechají ujít státní muzeum odhalující archeologické nálezy a ukazující některá sanmarinská díla. Někdo zase ocení uličku s početnými stánky, v nichž si můžeme koupit suvenýry, třeba národní mince a známky. Další obce nejsou tak známé a tudíž jejich turistický vliv není takový.
Hned vedle hlavního města leží nejvyšší hora země, Monte Titano. Podle pověsti to bylo právě zde, kde svatý Marinus založil první osadu. Nachází se zde také tři vrcholy, na kterých byly vybudovány tři strážné věže. Ty patří k jedněm z nejčastějších spojitostí v souvislosti se San Marinem. Jejich jména jsou Guaita, Cesta a Montle. To, že v historii plnily funkci strážných věží, má své opodstatnění – naskýtá se z nich totiž vskutku famózní rozhled na okolní krajinu.

Pokud si chcete ve městě užít klid, je nejlepší ho navštívit v průběhu pracovního týdne nebo v zimě. O víkendech a především v hlavní turistické sezóně je totiž přeplněno návštěvníky.

Mapa země

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do San Marina, letenky do San Marina i ubytování v San Marinu.