Nový ZélandNový Zéland

Základní informace o Novém Zélandu

Tokelau a sporné území na Antarktidě označované jako Rossova dependence. Nový Zéland je stejně tak jako Austrálie konstituční monarchií, jejíž královnou je britská královna Alžběta II, kterou zastupuje guvernér, který má veškeré pravomoci královny, vztahující se k Novému Zélandu. Nový Zéland je souostrovím dvou velkých ostrovů, Severního ostrova a Jižního ostrova, tyto ostrovy od sebe dělí Cookův průliv. Tato země je rozdělena do 16 regionů (Zároveň k této zemi geograficky patří řada menších ostrůvků například závislá území Cookovy ostrovy, Niue nebo Tokelau. Hlavním městem je Wellington Úředními jazyky jsou angličtina a maorština. Novozélandskou měnou je „novozélandský dolar“.

Nový Zéland

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Na Novém Zélandu žijí přibližně 4 miliony obyvatel, převážná část obyvatelstva žije ve velkých městech jako Auckland, Wellington, Christchurch či Hamilton. Původní obyvatelé se nazývali „Maorové“ a do dnešních dne tvoří přibližně 15% obyvatelstva. Největší zastoupení mají Novozélanďané evropského původu, kteří tvoří přibližně 75% obyvatelstva. Většina obyvatel se hlásí ke křesťanskému náboženství.

Severní ostrov je díky výskytu sopek, z nichž některé dokonce vykazují vulkanickou činnost, nazýván ostrovem ohně. Kromě sopečných vysočin zde také naleznete úrodné nížiny či zátoky s písčitými plážemi. Nejvyšší vrchol Severního ostrova je sopka Ruapehu (2797 m).

Jižní ostrov je díky výskytu hor, jejichž vršky jsou zasněžené a zakryté ledem, nazýván ostrovem ledu. Kromě těchto vrcholků je tento ostrov plný panenské přírody, překrásných jezer s křišťálově čistou vodou, zalesněných horských údolů, divokých řek a pás úrodné půdy nazývaný Cantenburská nížina. Nejvyšší vrchol Jižního ostrova je Mount Cook (3754 m).

Na Novém Zélandu naleznete řadu rostlin, které nikde jinde na světě nemůže spatřit „naživo“, až už se jedná o šarlatově kvetoucí pohutukawy, různé druhy stromových kapradin a pnoucích rostlin, jerlín se svými žlutými kvítky, palmy nikau, různé druhy lesů, strom kauri, který je symbolem majestátnosti, stejně tak jako třeba pro Českou Republiku je tímto symbolem lípa. Stejně tak jako nepřeberné množství ojedinělých rostlin zde můžete nalézt unikátní druhy zvířat, mezi které nepochybně patří nelétavý pták kivi, který se stal téměř symbolem Nového Zélandu, různé druhy plazů – gekoni, haterie (starodávný plaz podobající se ještěrce), ještěrka tuatara, netopýři, papoušek Kakapo, Albatros královský a mnoho dalších neobyčejných druhů zvířat. Bohužel stejně tak jako v Austrálii, i na Novém Zélandu díky osidlování lidmi vyhynulo mnoho druhů zvířat, mezi které patří např. jeden z největších ptáků na světě Moa.

Nový Zéland svým návštěvníkům a nejen těm, nabízí nepřeberné množství aktivit nejen pro volný čas. Nejenže se můžete procházet panenskou krajinou či odpočívat v zátokách s písečnými plážemi a šuměním moře, nicméně můžete si zde vyzkoušet mimo jiné i sjíždění divokých řek, horolezectví, lyžování na rozlehlých ledovcích, prohlídky jeskyní, bungee jumping a mnoho dalších aktivit, které tato nádherná země nabízí.

Mezi nejznámější místa, která rozhodně stojí za zmínku a za pozornost mimo jiné patří: město Auckland s akváriem s antarktickou expozicí, hlavní město Wellington se svou botanickou zahradou či Národním muzeem, Wai-O-Tapu termální oblast kde na vlastní oči můžete shlédnout erupci gejzíru, Národní Park Tongariro s činným vulkánem, Národní Park Mount Aspiring plný jezer a lesů, městečko Kaikoura odkud můžete podniknout výlet za velrybami, město Dunedin známé nejstarší novozélandskou univerzitou či pivovarem Speight´s.

Mapa země