Základní informace o Singapuru

Singapur je městský stát rozkládající se na stejnojmenném ostrově a 58 přilehlých ostrůvcích v jihovýchodní Asii, cca 137 km severně od rovníku, v Jihočínském moři. Všechny ostrovy leží na ploše cca 646 km². Hlavní ostrov Singapur od Malajského poloostrova dělí úzký průliv. Hlavním městem země je Singapur. Název „Singapur“ znamená v překladu „Lví město“. Úředním jazykem jsou malajština, čínština, angličtina a tamilština. Tento malý stát patří mezi nejvyspělejší státy světa, je světovým finančním, obchodním a dopravním centrem. Singapur je také druhým největším přístavem světa. Letiště Changi je známým dopravním uzlem mezi Evropou, Asií a Austrálií.

Srí Lanka

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Prvním obyvatelstvem oblasti Malajsie, do níž Singapur geograficky patří, byli Semangové, kteří se na území připlavili z Afriky již před 50 tisíci lety. Před 10 tisíci lety obývali území Melanésané, jejichž původ byl z Austrálie. Dalšími kolonisty byli Mongolové z jižní Číny, Malajci z Filipín a Indové. V 16 století území kolonizovali Protugalci, kteří zde vládli 130 let. V 17. století převzali vládu nad územím Portugalci. V 19. století patřila kontrola nad celým územím Britům. Za 2. světové války bylo území okupováno Japonci. V roce 1957 získala Malajsie, která utvořila federaci, nezávislost a roku 1963 k ní byli připojeny i státy Sabah a Sarawak. Roku 1965 opustil federaci Singapur a vyhlásil nezávislý městský stát. Dnes je Singapur pluralitní republikou s jednokomorovým parlamentem.

Souostroví je vulkanického původu. Povrch ostrova Singapur je mírně zvlněný, v jeho západní části se nalézají nízké kopce pokryté zeleným porostem a lesy střídají mělká údolí, v jeho jihovýchodní části se rozkládají nížiny a písečné roviny. Západní část ostrova Singapur spojuje s Malajským poloostrovem most a hráz.

Mapa země

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Singapuru, letenky do Singapuru i ubytování v Singapuru.