Oceánografické muzeum (Monako)

Oceánografické muzeum, které založil kníže Albert I. v roce 1911, se stalo jednou z hlavních turistických atrakcí. K muzeu patří i oceánografický institut. Monumentální budova muzea vybudovaná zčásti přímo ve skále na mořském útesu při pobřeží Monte Carla se tyčí do výšky 80 metrů. Kníže Albert I. je považován za zakladatele moderní oceánografie a spousta exponátů pochází z expedic, kterých se sám zúčastnil, na jeho památku stojí před muzeem jeho socha. Dlouhou dobu zde působil jako ředitel muzea světoznámý oceánograf Jacques–Yves Cousteau a muzeum i v dnešních dobách slouží se svými mnoha laboratořemi k vědeckým výzkumům. Pro návštěvníky je muzeum rozděleno na několik částí. Nejnavštěvovanější je ovšem podmořský svět. Pozorovat můžete více než 4000 exponátů ryb a dalších 350 různých druhů bezobratlých živočichů. Hned při vstupu upoutá obrovské akvárium s korálovým útesem dovezeným z Rudého moře, které obývají jeho prvotní obyvatelé: hvězdice, mořské houby, krabi, měkkýši, krevety a dále více než 260 druhů různých ryb. V obřím akváriu nazvaném Shark Lagoon dlouhém 9 metrů a vysokém 6 metrů můžete pozorovat chování žraloků ze všech čtyř stran.

Oceánografické muzeum

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V dalším patře se nachází gigantické kostry oceánských savců – velryb, delfínů, žraloků, modely lodí, které byly použity při vědeckých výpravách, dále jsou k vidění různé přístroje sloužící k podmořskému výzkumu, dokonce i laboratoř z Hirondelle II., oblíbené jachty knížete Alberta. Nechybí ani promítací sál.

Muzeum slouží též jako seismologická a meteorologická observatoř. Na střeše muzea je restaurace La Terrasse, ze které se naskýtá krásný výhled na celé Monako a italskou riviéru. Otevřeno je celoročně, výjimku tvoří jen den, kdy se koná Grand–Prix. Orientační cena vstupného je 13 EUR za dospělou osobu, děti do 18 let platí polovinu.