Srí LankaSrí Lanka

Základní informace o Srí Lance

Ostrov Ceylon, na němž se rozkládá republika Srí Lanka, se nachází v Indickém oceánu, 30 km jihovýchodně od pobřeží Indie. Ceylon byl oficiálním názvem ostrova i země do roku 1972, kdy byl stát přejmenován na Demokratickou socialistickou republiku Srí Lanka. Původ slova Srí Lanka se odvozuje od původního sinhálského slova „sri lanka“, znamenajícího „zářivá země“. Hlavním městem státu je město Colombo, velmi významným městem republiky je také město Kandy, bývalé sídlo sinhálských králů ležící v centrální vrchovině. Sjíždějí se sem budhisté z celého světa, protože v Chrámu Zlatého zubu je podle legendy uložen zub Buddhy Gautamy.

Srí Lanka

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Historii, kulturu a v neposlední řadě dnešní podobu ostrova ovlivnili nadvlády Arabů, Portugalců, Holanďanů a Britů. Ani Arabové, ani Portugalci ani Holanďané nedokázali ovládnout celý ostrov, jeho centrální vrchovina s významným městem Kandy, s neprostupnou tropickou vegetací, obývanou divokými slony nebyla nikdy dobyta. Veškeré osídlení a nadvláda těchto národů probíhala převážně na jižním a západním pobřeží a byla soustředěna v okolí města Galle, který byl a je do dnešní doby významným přístavem. Za nadvlády Arabů se ostrov nazýval „ostrovem drahokamů“ pro svoje hojná naleziště diamantu, safíru, akvamarínu, topasu, ametystu, aduláru- měsíčního kamene a jiných drahých kamenů. Celý ostrov však ovládli až Britové na přelomu 18. a 19. století a v roce 1802 se stal britskou korunní kolonií. Britové založili na ostrově nejdříve kávové plantáže, ale po napadení rostlin plísní a zničení všech plantáží na ostrově byly plantáže osázeny čajovníkem, který je zde pěstován ve stovkách druhů nejvyšší kvality dodnes. Nejznámější oblastí s pěstováním čaje je Nuwara Eliya. Původní obyvatelé ostrova Sinhálci však plantáže nechtěli obdělávat, proto Britové dovezli z Indie příslušníky tamilského etnika, Tamily, kteří na ostrově vytvořili výraznou komunitu a obývají ostrov doposud. V dnešní době jsou nejpočetnější skupinou obyvatel na ostrově Sinhálci, vyznávající buddhismus, pak následují Tamilové, vyznávající hinduismus, mezi méně početné skupiny obyvatel patří Arabové vyznávající islám, Sinhálci vyznávající islám, a dále různé křesťanské komunity. Na ostrově převládá mezi náboženstvími buddhismus, ale hojně je zde zastoupen hinduismus a v neposlední řadě islám a křesťanství. Pagody, chrámy, mešity či kostely všech typů náboženství naleznete po celém ostrově. Úředním jazykem je sinhálština, na školách se vyučuje jako povinný jazyk angličtina a jako jazyk nepovinný tamilština. Sinhálština a tamilština jsou naprosto rozdílně jazyky, jejich nuance Evropan nepozná, avšak Sinhálci a Tamilci si navzájem nerozumí. Obyvatelé ostrova alespoň jednou do roka navštíví vrchol hory Srí Pada (Svatá stopa; 2224 m), nazývané také Adam´s Peak, kde je otištěno ve skále velké chodidlo, o které buddhisté věří, že je Buddhovo, hinduisté, že je Krišnovo, muslimové, že je Alláhovo apod.

Pro turisty je ostrov zajímavý jak dlouhými plážemi s hrubším zlato okrovým písem, lemovanými kokosovými palmami, omývanými oceánem s vlnami, které ocení milovníci vodních sportů a v neposlední řadě kvůli nepřebernému množství historických památek a přírodních pamětihodností jako například budhistické chrámy včele s Chrámem Zlatého zubu, skalním chrámem v Dambulle, starobylé ruiny v Polonnaruwa, ruiny skalního hradu s opevněním Sigirya či národní park Yala, sloní sirotčinec v Pinnawelle nebo čajové plantáže s obydlími v koloniálním stylu v Nuwara Eliya.

Mapa země

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy na Srí Lanku, letenky na Srí Lanku i ubytování na Srí Lance.