Mohlo by vás zajímat:
• Zájezdy do Nepálu
• Letenky do Nepálu
• Ubytování v Nepálu
• Půjčovny aut v Nepálu
• Cestovní pojištění do Nepálu
Nepál, oficiálním názvem „Federativní demokratická republika Nepál“, s rozlohou 147 181 km², leží v jižní Asii. Jeho sousedy jsou na východě, západě i jihu Indie a na severu Čína. Státním zřízením je Nepál parlamentní federativní republikou. Hlavním městem země je město Káthmándú. Nepál se člení na 14 zón (Bágmatí, Bhérí, Dhaulágirí, Gándakí, Džanakpur, Karnálí, Kóší, Lumbiní, Mahákálí, Méčí, Nárájaní, Ráptí, Ságarmátha, Sétí) a 75 okresů. Úředním jazykem je nepálština. Obyvatelstvo hovoří dalšími 30 kmenovými jazyky. Nejrozšířenějším náboženstvím je hinduismus, který vyznává 81 % obyvatelstva, 11% tvoří buddhisté a 5% muslimové, zbylá tři procenta zabírají místní domorodá náboženství. V jižním Nepálu se narodil v roce 563 př. n. l. Buddha.• Zájezdy do Nepálu
• Letenky do Nepálu
• Ubytování v Nepálu
• Půjčovny aut v Nepálu
• Cestovní pojištění do Nepálu
SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
Původní obyvateli území dnešního Nepálu byli tibetské kmeny. V 18. století přišel z Indie národ Gurkhů, který si podmanil místní obyvatelstvo a vytvořil zde království. V 19. století si Británie podmanila část území dnešního Nepálu a zbývající části území vládla dynastie Ránů. V roce 1923 vyhlásil Nepál samostatnost. Až do roku 1990 byl Nepál absolutní monarchií, později konstituční monarchií. Od roku 2008 je Nepál republikou.
Obyvatelstvo tvoří kmeny, z nichž nejpočetnější jsou Gurkhové. Gurkové, původní obyvatelé Nepálu a Indie jsou známí jak stateční a houževnatí bojovníci. Gramotnost obyvatelstva je pouhých 49 %. Protože Nepál patří mezi nejchudší a nejméně vyvinuté země světa, žije 31 % populace pod hranicí chudoby. Nezaměstnanost se pohybuje kolem 42 %.
Povrch tohoto vnitrozemského státu je hornatý, severní část tvoří horský hřeben Himaláj s nejvyšší horou tohoto hřebenu, země, ale i celého světa Mount Everest (8 850 m). Jižní část země tvoří pahorkatiny a vysočiny s úrodnými údolími. Na území Nepálu se nachází velké množství posvátných míst a památek: posvátné místo Boudhnath, posvátný chrám Pashupatinath, město Bhaktapur, které je zapsané na seznam dědictví UNESCO, posvátná památka Golden Gate, chrámový komplex Swaymbhunath, palác Potala, bývalé sídlo dalajlámů, klášter Drepung, klášter Sera, nejposvátnější tibetský chrám Jokhong, klášter Ganden a další.